piątek, 2 sierpnia 2013

Geografia myślenia autorstwa Nisbett

Chciałem kupić ebooka "Geografia myślenia. Dlaczego ludzie wschodu i zachodu myślą inaczej", ale nie znalazłem. Kupiłem w Empiku, w salonie Kraków Bonarka. Dostałem maila, że towar zostanie wysłany z magazynu we wtorek, 6 sierpnia 2013. A na stronie empik.com jest informacja, że "wysyłają w 24h". Większość książek czytam w wersji elektronicznej, bo własnie dostawa jest maksymalnie do godziny (zależy jak księgują płatność). Niestety polskiego tłumaczenia w wersji elektronicznej nie znalazłem.
Amazon ma The Geography of Thought: How Asians and Westerners Think Differently and Why ebooka na Kindle za 14,75 USD, a wersja papierowa jest za 11,99. Czy to już jest moment, że popyta na elektroniczne książki, może ze względu na czas dostawy, jest większy niż na papierowe? Stąd cena!?
Ciekawe również jest, że tłumaczenie według Google Translator słowa "thought" to "myśl", jako wynik, a nie "myślenie", jako proces. Czy książka będzie o myślach, o myśleniu, czy o tym i o tym. Z kolei tłumaczenie "the geography of thought" to "geografia myślenia". Hmm.... zobaczymy o czym jest. Książka polecona przez profesora Kołodko.
Na mapach zebranych przez prof. Kołodko w nawigatorze do książki "Wędrujący świat" widać różnicę zmianie dochodów ludności Wschodu (średni lub mały) a Zachodu (duży). Najgorzej wypada Południe, czyli Afryka, z wyjątkiem bogatej Australii. Natomiast w subiektywnej ocenie dobrobytu różnice są już mniejsze, ale ponownie duża różnica w rozwoju społecznym. W Japonii oczekiwana długość życia to prawie 84 lata, a w Anglii i Niemczech 80 (średnia w UE 80), USA 78, w Polsce 76, w Chinach 75. Na początku jest Monaco z prawie 90 latami, a końcu Czad z niecałymi 50 latami. Czy Polska to bardziej Wschód czy Zachód?
Ciekawie wygląda gęstość telefonii komórkowej. Na ponad 1 miliard 343 miliony Chińczyków przypada około 747 milinów komórek, co daje gęstość 0,55 (co drugi Chińczyk ma komórkę). Analogicznie z Hindusami, 670 milinów komórek na 1 miliard 205 milinów mieszkańców Indii daje gęstość 0,55. Prawie każdy Amerykanin ma komórkę, bo na 313 milionów mieszkańców USA jest 286 milionów komórek, gęstość 0,91. Analogicznie Japonia, bo na 115 milionów komórek na 127 mieszkańców, gęstość 0,90. Natomiast w Rosji jest więcej komórek (230 milionów) niż mieszkańców (138 milionów), gęstość 1,66. W Polsce mamy 50 milionów komórek na 38 milionów mieszkańców (gęstość 1,31), co czyni nas podobnymi do  Niemców, 105 milionów komórek na 81 milionów mieszkańców, gęstość 1,29.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.